Jak prać firanki w pralce, żeby były białe?

Jak prać firanki w pralce, żeby były białe?

Regularne pranie firan

Delikatne firanki znakomicie rozpraszają światło i elegancko prezentują się zarówno w rustykalnych mieszkaniach, jak i wnętrzach w modnym stylu boho czy minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeniach. Opisywane tkaniny pełnią funkcję dekoracyjną, a także praktyczną - wpuszczając odpowiednią dla nas ilość światła. Zwiewny materiał firany zapewnia prywatność i pozwala nieco odizolować się od otoczenia, zwłaszcza gdy dom zlokalizowany jest w pobliżu ciągu pieszego.

Utrzymanie estetycznego wyglądu firanek to nie lada wyzwanie. Oprócz tego, że działają jak filtr, tkaniny ozdabiające okno są siedliskiem sadzy, kurzu, bakterii i różnych roztoczy, chłoną również nieprzyjemne zapachy np. dym papierosowy. Wymienione czynniki przekładają się na ich nieestetyczny wygląd, sprawiając, że materiał staje się żółty i zanieczyszczony. Nie trzeba przypominać, że firany niemal wszystkim kojarzą się ze świeżością i śnieżnobiałym kolorem, dlatego warto wiedzieć, jak prać firanki w pralce, aby utrzymać je w świetnej kondycji przez długie lata.

A może pranie ręczne?

Firanek nie trzeba prać tak często, jak ubrań czy pościeli, aczkolwiek raz na jakiś czas trzeba je odświeżyć. Nie ulega wątpliwości, że są to produkty wykonane z delikatnego i ozdobnego materiału, co potęguje podatność na ewentualne uszkodzenia - pranie firanek wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jeżeli nie jest się pewnym, czy dobrym rozwiązaniem będzie wrzucenie ich do pralki, to najlepiej wybrać pranie ręczne, które jest konieczne w przypadku, gdy na materiale znajdują się drobne elementy dekoracyjne, które pod wpływem wirowania mogłyby ulec zniszczeniu czy odkształceniu. Wszelkie zanieczyszczenia powinny zniknąć po zastosowaniu ciepłej wody z delikatnym detergentem. Co ważne - w trakcie prania firan nie wolno ich pocierać, tylko umiejętnie ugniatać.

Bezpieczne pranie firan w pralce - co jest istotne?

Jeśli zdecydujesz się na pranie firanek w pralce, musisz przestrzegać kilka ważnych zasad. Kluczem do sukcesu jest to, aby stosować się do nich, jednocześnie uwzględniając rodzaj materiału i poziom zabrudzenia. Tylko umiejętne pranie nie zniszczy tkanin, a zapewni im nieskazitelny, śnieżnobiały kolor.

Zacznij od namoczenia

W przypadku, gdy firany są bardzo brudne i mocno zakurzone, przed włożeniem do bębna pralki warto je uprzednio namoczyć. Większe zanieczyszczenia trzeba usunąć na sucho, a następnie włożyć tkaninę do miski lub wanny wypełnionej chłodną wodą. Dla wzmocnienia efektu już na wstępnym etapie namaczania można użyć kilka kropli płynu do mycia naczyń, a nawet wlać nieco wybielacza. Z kolei, jeśli materiał jest żółty i trudno go odplamić to warto zastosować sodę oczyszczoną.

Sprawdź dokładnie metkę

Firanki są najczęściej złożone fabrycznie, dlatego po ich rozłożeniu można dostrzec symetryczne linie i typowy zapach dla farbowanych tkanin. Z pewnością nie dodaje to materiałowi uroku, zatem przed powieszeniem dobrze jest wyprać lub chociaż przepłukać produkt. Aby dobrać odpowiedni detergent i temperaturę wody, należy sprawdzić zalecenia producenta, które powinny być umieszczone na metce. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niedostosowanie się do wytycznych może w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia firanek.

Delikatny cykl prania

Tkaniny zdobiące okno przed włożeniem do pralki warto złożyć w kostkę lub umieścić w torbie przeznaczonej do prania delikatnych ubrań. Jeśli nie masz takiej w domu, to można skorzystać z dużej poszewki na poduszkę. Chcąc zapewnić materiałowi idealną biel - zastosuj delikatny płyn do prania tkanin białych, proszek lub kapsułki. Istotne jest również to, aby temperatura prania wynosiła maksymalnie 30-40°C. Oprócz pytania, w ilu stopniach prać firanki, ludzie często zastanawiają się, jaki program będzie odpowiedni. Nie ma nic gorszego dla opisywanych tkanin jak odwirowywanie ich na wysokich obrotach. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie programu „pranie ręczne” lub „pranie delikatne”. Co ciekawe - niektóre modele nowoczesnych pralek mają wbudowany program przeznaczony do prania firan.

Odpowiednie zapełnienie pralki

Piorąc firany w pralce, należy mieć świadomość tego, że im większa ich ilość w bębnie, tym słabiej się wypiorą. Oznacza to, że nie wolno przeładowywać urządzenia, aby uniknąć przykrych niespodzianek czy nawet uszkodzić sam sprzęt. Kluczem do sukcesu jest również pamiętanie o niełączeniu kolorowych tkanin z firankami, co może skutkować zafarbowaniem.

robienie prania

Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki

Produkty spożywcze, które można znaleźć w każdej kuchni, są w stanie zdziałać cuda w kwestii odplamiania i wybielania firanek. Amoniak, soda oczyszczona, sól, ocet, kwasek cytrynowy lub sok z tego owocu w ekologiczny sposób zagwarantują nieskazitelną biel tym tkaninom.

Aby nabłyszczyć i wybielić materiał wystarczy zamoczyć zszarzałe firany w wodzie z solą w proporcji 2 łyżki substancji na 1 litr wody i zostawić na 30 minut, a następnie wrzucić do pralki.

Jeśli tkaniny są bardzo żółte lub mają plamy trudne do usunięcia, to można połączyć proszek do prania z 3 łyżkami sody oczyszczonej, co zapewni firankom świeżość i znakomity wygląd.

Skutecznym sposobem na przywrócenie bieli opisywanym materiałom jest użycie niewielkiej ilości octu, soku z cytryny, amoniaku w proszku lub kwasku cytrynowego. W roztworze wody z wymienionymi substancjami trzeba namoczyć firany i odczekać 20-30 minut, a następnie włożyć do bębna i wykonać pranie.

Raz na jakiś czas można wykonać krochmal z mąki ziemniaczanej, czyli starą recepturę stosowaną niemal przez wszystkie babcie. Aby firany wchłaniały mniej kurzu, wystarczy zagotować 1 litr wody z 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej, a kiedy nieco ostygnie - wlać całą zawartość do miski i połączyć z chłodną wodą. W roztworze powinno się zanurzyć firany w taki sposób, aby zostały dokładnie pokryte krochmalem.

Podsumowanie

Oprócz tego, że firanki zapewniają prywatność i „ochronę” przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, to dodatkowo nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Niepogniecione, czyste i pachnące materiały zdobiące okno są efektowną ozdobą całego mieszkania. Dlatego warto je regularnie prać, aby długo zachwycały pięknym, białym kolorem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium